Styl prowansalski - posadzka 

Styl prowansalski najwięcej inspiracji czerpie z natury, zatem taras lub balkon w stylu prowansalskim najczęściej zdobi drewno (najlepiej w jasnym kolorze jak sosna czy modrzew syberyjska). Możesz również pobielić deski białym olejem do drewna. Pamiętaj, że balkon lub taras to miejsca wystawione na niekorzystne często warunki atmosferyczne, w tym wilgoć, która niszczy drewno. Warto więc zabezpieczyć je przeznaczonymi do tego impregnatami. Alternatywą drewnianych desek w stylu prowansalskim mogą być:

  • deski kompozytowe, będące doskonałą imitacją drewna, lecz bardziej wytrzymałą, 
  • jasne zewnętrzne płytki gresowe, odporne na mróz,
  • kamienne lub betonowe płyty.

Kolory Prowansji - meble 

Ulubione barwy Prowansji to białe i jasne odcienie przeplatane pastelowymi akcentami. Kolorystyka w stylu prowansalskim nie jest przypadkowa, lecz zaczerpnięta z francuskich krajobrazów. Fiolety inspirowane są wszechobecną w Prowansji lawendą, beże i błękity skałami oraz pogodnym niebem, a pastelowe odcienie optymistyczną aurą. Styl prowansalski odwołuje się do sielskiego domowego klimatu spokojnej wsi, a więc meble na taras w stylu prowansalskim powinny być tradycyjne, wykonane z naturalnych materiałów jak drewno, rattan, bambus czy wiklina. Alternatywą może być technorattan - znakomicie imituje prawdziwy rattan, lecz jest bardziej odporny na warunki atmosferyczne.

Wspaniale, gdyby były to meble w jasnych kolorach, przekazywane z pokolenia na pokolenie lub celowo stylizowane na stare. Mile widziane są na nich wszelkiego rodzaju frezowania, ażury, nierówności, pęknięcia, które odzwierciedlają na nich ducha czasu. Jeśli masz na to miejsce na tarasie, możesz ustawić przeszklony kredens idealnie wpisujący się w atmosferę Prowansji. Oprócz tego przyda się sofa z fotelami i stołem, a na mniejszy balkon w stylu prowansalskim - stolik kawowy i krzesła. 

Akcesoria i dodatki na taras w stylu prowansalskim

Dopełnieniem aranżacji mieszkania z tarasem w stylu prowansalskim są akcesoria i dodatki. Zapomnij jednak o sztucznych syntetycznych tkaninach i postaw na naturalne tekstylia jak płótno, bawełna czy len. Sielski klimat Prowansji podkreślą motywy lawendy i polnych kwiatów na serwetkach, poszewkach poduszek czy wiszących na tarasie ręcznie robionych makramach. Idealne będą również wszelkie dodatki typu hand made - pobielone kosze, ceramiczne donice i wazony oraz koronkowe obrusy. Pięknie wyglądają także rozmaite drewniane i szklane dodatki oraz stylizowane klatki dla ptaków. Przytulny klimat podkreślą też świeczniki i lampiony w białym kolorze. Nie obawiaj się zestawiać ze sobą dekoracji, gdyż styl prowansalski uwielbia artystyczny nieład, podkreślający naturalność. 

Kwiaty i inne rośliny na taras w stylu prowansalskim

Żywa i bujna roślinność na tarasie w stylu prowansalskim znakomicie przełamuje jasne kolory mebli i dodatków. Oczywiście nie może zabraknąć lawendy i wazonów z polnymi kwiatami. Pięknie wyglądają również wiszące donice z pnącym bluszczem lub dziką różą. Dla większego kolorytu można wzbogacić taras w stylu prowansalskim o lewkonie, niezapominajki czy wielobarwne wrzosy. Warto również stworzyć mini ogródek i w kamiennych donicach umieścić zioła jak tymianek, mięta czy bazylia. 

Jeśli już wiesz, jak urządzić taras w stylu prowansalskim nie pozostaje nic innego, jak tylko poszukać ostatnich już mieszkań z tarasem, jakie oferuje deweloper na Strzeszynie. Znajdź Twoje wymarzone mieszkanie z ogródkiem w Poznaniu lub dom na Strzeszynie i urządź sielski taras lub balkon w stylu prowansalskim. 

Wstecz