Na czym polega odbiór mieszkania?

Zanim zostanie się szczęśliwym posiadaczem lokalu, trzeba jeszcze przejść przez odbiór mieszkania od dewelopera. Podczas niego nowi właściciele, wraz z deweloperem, mają szansę sprawdzić stan techniczny nabywanej nieruchomości - cały proces odbywa się według określonych zasad. Podczas niego nabywcy:

 • oglądają wszystkie pomieszczenia i sprawdzają, czy są one zgodne z umówionym standardem wykończenia,
 • sprawdzają części wspólne inwestycji, a w tym dziedzińce, klatki schodowe, halę garażową itp. czy spełniają warunki przedstawione na etapie sprzedaży,
 • upewniają się, czy faktyczny rozkład i wymiary lokalu są odzwierciedleniem planów w umowie. To także czas, aby zgłosić wszelkie usterki oraz niedociągnięcia, które deweloper powinien usunąć,
 • nie muszą znać się na prawie budowlanym, jak i posiadać urządzeń, z pomocą których mogą, np. sprawdzić stopień wilgotności ścian. W takich sytuacjach można wesprzeć się specjalistą - inspektorem, który ma doświadczenie w odbiorze technicznym mieszkań.

Przechodząc przez odbiór mieszkania od dewelopera krok po kroku dochodzimy do spisania protokołu - to w nim deweloper umieszcza informacje o zgłoszonych usterkach w lokalu. Od chwili obustronnego podpisania dokumentu ma on 14 dni na rozpatrzenie słuszności zgłoszeń. Wszystkie przyjęte do realizacji usterki powinien usunąć w terminie do 30 dni.

Kiedy następuje odbiór mieszkania?

Nowa inwestycja to przede wszystkim spore emocje. Nieraz na wybudowanie wymarzonego lokalu czeka się latami. Zatem kiedy przeprowadzany jest odbiór mieszkania? Dzieje się to z chwilą, kiedy deweloper uzyska pozwolenia na użytkowanie budynku i tuż przed podpisaniem umowy przenoszącej własność nieruchomości na nowego właściciela.

Na odbiór mieszkania od dewelopera można umówić się w dogodnym terminie, nieprzekraczającym ustanowionej w umowie deweloperskiej daty. Nie należy jednak odkładać tego w czasie, gdyż wydłuży to czas, np. wprowadzania poprawek, a co za tym idzie przeprowadzki.

Odbiór samodzielny czy z fachowcem?

Niewiele osób kupujących mieszkanie, zwłaszcza tych uczestniczących w transakcji po raz pierwszy, zna się na standardach budowlanych. To zatem normalne, że nie wiedzą, co sprawdzić przy odbiorze mieszkania. W takiej sytuacji najlepiej jest rozważyć wynajęcie fachowca. Kiedy emocje sięgają zenitu, a skupienie przykryte jest radością z oglądania lokalu po raz pierwszy, łatwo przeoczyć drobne niuanse, które w przyszłości mogą stanowić większe problemy, np. podczas wykończenia mieszkania. Z pewnością przyda się surowe spojrzenie doświadczonego inżyniera, który pomoże przejść przez odbiór mieszkania od dewelopera krok po kroku. Wskaże on odchylenia od standardu lub potwierdzi słuszność zastosowanych rozwiązań.

Lista narzędzi - czyli co przygotować do odbioru?

Jeżeli ktoś sam chce zająć się przeglądem lokalu, powinien samodzielnie zatroszczyć się o niezbędne narzędzia. Co przygotować do odbioru technicznego mieszkania? Przede wszystkim:

 • plany lokalu, z pomocą których można sprawdzić czy wszystkie otwory drzwiowe, wypusty świetlne, gniazdka itd. znajdują się we właściwym miejscu,
 • przybory miernicze, a w tym kątownik (do sprawdzenia kątów), klasyczną miarę a najlepiej dalmierz laserowy, poziomicę (do sprawdzenia, np. nachylenia ścian), oprawki z żarówkami albo miernik (aby sprawdzić czy wypusty oświetleniowe i gniazdka działają).

Co w sytuacji wykrycia usterek?

Podczas odbioru zdarzyć się może, że mieszkania od dewelopera będą miały drobne usterki. Wystarczy je zgłosić podczas sporządzania ostatecznego protokołu.

Ile kosztuje odbiór mieszkania?

Deweloper nie pobiera opłat za uczestnictwo i sporządzenie protokołów z odbioru mieszkania. Wydatkiem dla właściciela lokalu może być natomiast wynajęcie wspomnianego inżyniera. Ile kosztuje odbiór mieszkania przez fachowca? Ceny takich usług na rynku są różne. To zadanie można zlecić zarówno firmie, jak i osobie prowadzącej swój własny biznes.

Porady i wskazówki

Aby przejść odbiór mieszkania od dewelopera krok po kroku trzeba wyłączyć emocje i do wszystkiego podejść na chłodno. Specjaliści radzą, aby:

 • na odbiór umówić się za dnia - w naturalnym świetle łatwiej jest ocenić stan nieruchomości,
 • zwrócić uwagę na to, czy tynki są dobrze położone. Warto także upewnić się, że nie powstały nigdzie wybrzuszenia,
 • sprawdzić stan oraz montaż drzwi, ościeżnic okiennych, parapetów grzejników,
 • zweryfikować, czy nie ma oznak zawilgocenia ścian,
 • dokładnie sprawdzić wszystkie instalacje, zawory, ciągi wentylacyjne,
 • zwrócić uwagę na to, czy poprowadzony został światłowód i inne połączenia mediów.

Odbiór techniczny mieszkania może wywoływać niemały stres, a także wymaga od nabywców dużego skupienia. Jako doświadczony deweloper Area Development doskonale o tym wiemy, dlatego też zadbaliśmy o to, aby mieszkania na sprzedaż Poznań Strzeszyn wykończone były w najwyższym standardzie, którego pilnujemy na każdym etapie inwestycji. Sprawdź, przekonaj się, obejrzyj domy szeregowe Strzeszyn i zadbaj o swoją spokojną przyszłość.

Wstecz