Wiele osób szukających swojego miejsca do założenia rodziny zadaje sobie pytanie, co lepiej kupić: dom czy mieszkanie? Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety, dlatego też często trzeba wybierać pomiędzy ciszą i spokojem na obrzeżach miasta we własnym domu a bliskością centrum wśród innych mieszkańców bloku. Kiedy sprawdzi się mieszkanie, a kiedy lepiej wybrać dom i czy istnieje kompromisowe rozwiązanie?

Dlaczego warto wybrać dom?

Szukasz dużej przestrzeni, ciszy i bliskości natury? Dom jest skrojony na miarę Twoich potrzeb. Wybierając własny dom jednorodzinny, zyskujesz:

  • niezależność - nie przeszkadzasz sąsiadom w trakcie porannych ćwiczeń ani zabaw z dziećmi czy psem,
  • możliwość obcowania z naturą we własnym ogrodzie,
  • ciszę i spokój, jeśli wybierzesz działkę poza miastem,
  • znacznie większą przestrzeń, którą możesz dostosować do swoich potrzeb (np., wielkość i układ pomieszczeń, poddasze, a może gabinet, jeśli pracujesz zdalnie?),
  • możliwość zorganizowania przyjęcia w ogrodzie,
  • ogrodzoną i bezpieczną przestrzeń do zabawy dla dzieci,
  • własne miejsce parkingowe.

Dom to jednak także obowiązki

Niestety, za wieloma zaletami domu rodzinnego idą także obowiązki. Niezależność ma swoją cenę w postaci:

  • nieprzewidywalnych kosztów - kupując mieszkanie, od razu znasz cenę i możesz orientacyjnie obliczyć koszt wykończenia powierzchni, podczas gdy budowa domu to nie tylko wydatki na zakup działki, ale także m.in. na przyłączenie mediów lub zamontowanie szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków,
  • wyższego podatku od nieruchomości pobieranego za dom niż za mieszkanie,
  • wyższych kosztów ogrzewania, zwłaszcza zimą,
  • konieczności wykonywania wielu napraw i domowych prac we własnym zakresie (przeglądy dachu, naprawa rynien, koszenie trawnika, palenie w piecu i dbanie o opał),
  • kosztów dojazdu do pracy, dowożenia dzieci do szkoły i na zajęcia dodatkowe; warto pamiętać, że dojazdy pochłaniają nie tylko pieniądze, które mogą obciążyć domowy budżet, ale i czas.

Jeśli nie lubimy prac w ogrodzie, to lepszym rozwiązaniem byłoby mieszkanie z balkonem, loggią lub tarasem, które nie wymaga pielęgnowania roślinności, regularnego koszenia trawy. Budując dom, warto pamiętać, że przygotowywanie opału i ogrzanie domu w podeszłym wieku może być trudne zarówno ze względu na koszty, jak i konieczność zapewnienia węgla czy drewna do palenia w piecu.

Mieszkanie - komfort i wygoda na niewielkiej przestrzeni

Mieszkanie w dużym mieście ma swoje zalety - wszędzie jest blisko. Do sklepu dojdziemy w kilka minut, dziecko do szkoły dotrze samo, a zaprowadzenie go do żłobka czy przedszkola zabierze maksymalnie kilkanaście minut. Chętnych przyciąga także bogata oferta kulturalna - z mieszkania położonego w mieście, nawet w dalszej odległości od centrum, dojedziemy komunikacją miejską do kina, teatru czy klubu. Dojazdy są tańsze i nie pochłaniają kilku godzin w ciągu dnia. Wybierając mieszkanie w Poznaniu czy innym dużym mieście, nie mamy także wielu obowiązków, które wiążą się z własnym domem - za wszelkie naprawy dachu czy rynien, a także np. za wywożenie śmieci odpowiada wspólnota mieszkaniowa. Niestety, mieszkania od deweloperów mają ograniczoną powierzchnię i często układ nieprzystosowany do potrzeb. Dominują metraże wynoszące od 40 do 60-70 metrów kwadratowych. Problem mogą stanowić także konflikty z sąsiadami - cienkie ściany w “domach z wielkiej płyty” powodują, że słychać nie tylko hałas z ulicy, ale także odgłosy z sąsiednich lokali.

Mniejsza powierzchnia ma jednak także swoje zalety - sprzątnięcie mieszkania zajmuje niewiele czasu. Jeśli wybierzemy mieszkanie z miejscem parkingowym lub dwoma, wówczas możemy być spokojni, jednak w miejscach, w których nie ma dostępnych indywidualnych miejsc, możemy jeździć w kółko po powrocie z pracy nawet przez kilkanaście minut. Mieszkanie ma jeszcze jeden atut - jeśli jest położone w atrakcyjnej lokalizacji, będzie zyskiwać na wartości, a w przyszłości łatwiej je sprzedamy lub wynajmiemy.

Czy istnieje kompromisowe rozwiązanie?

By odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wolimy dom, czy mieszkanie, musimy określić swoje preferencje. Jeśli lubimy rozrywkę, spotkania ze znajomymi i tętniące życiem miasto, to z pewnością do gustu przypadnie nam mieszkanie. Z kolei ci, którzy od centrum bardziej cenią ciszę, spokój i niezależność, chętniej postawią na komfort życia we własnym domu z ogrodem. Wciąż zastanawiasz się, czy kupić dom czy mieszkanie? Deweloper Area Development ma dla Ciebie kompromisowe rozwiązanie - to mieszkania na sprzedaż w Poznaniu na Strzeszynie.

Osiedle nowy. Strzeszyn, które powstaje u zbiegu ulic Malewskiej i Różańskiego, to apartamenty, w których wygoda życia w mieszkaniu łączy się ze swobodą mieszkania we własnym domu. Mieszkania o metrażu od 31 do 100 metrów kwadratowych są wyposażone we własne ogródki, balkony lub loggie, dzięki czemu zapewniają kontakt z naturą. Ważna jest także lokalizacja, która zapewnia ciszę i spokój oraz szybki dojazd do miasta, który zajmuje samochodem jedynie 20 minut. Do mieszkań przynależą prywatne miejsca parkingowe, czego próżno szukać w samym centrum.

W bliskim sąsiedztwie osiedla nowy Strzeszyn. znajdują się także tereny rekreacyjne - jeziora:

  • Strzeszynek,
  • Rusałka,
  • Kierskie,

które zapewniają możliwość odbywania kąpieli oraz rowerowych i pieszych wycieczek. Kameralna przestrzeń to nie tylko własne ogródki, ale także osiedlowe uliczki. Jednocześnie blisko znajdują się przystanki komunikacji miejskiej (linie autobusowe dzienne i nocne), sklepy, przedszkola i szkoły, dzięki czemu nie będziesz tracić czasu na dowożenie dzieci do szkoły czy na dodatkowe zajęcia.

Osiedle nowy Strzeszyn. sprawia, że wcale nie musisz zastanawiać się, czy lepiej kupić dom czy mieszkanie. Z Area Development możesz mieć własne M, które spełnia jednocześnie funkcje domu!

Wstecz