Loggia najbardziej kojarzy się z renesansowymi pałacami. Jednak mało kto wie, że jest częstym elementem konstrukcji nowoczesnych budynków. Co to jest, czym różni się od balkonu oraz czy lepiej wybrać loggię otwartą, czy zamkniętą? Podpowiadamy!

Loggia co to jest? Historia

Aż trudno uwierzyć, ale początki loggi sięgają już czasów rzymskich. Wystarczy przywołać na myśl krajobrazy starożytnych miast z arkadami i kolumnami na czele. Do mody wróciły w renesansie, kiedy na nowo inspirowano się antycznymi osiągnięciami. Loggia jest otwartą częścią budynku schowaną w jego strukturze. W dawnych willach zapewniała wypoczynek na świeżym powietrzu, a jednocześnie pomagała ukryć się przed nadmiernym słońcem. Najpopularniejsze polskie loggie zobaczyć można na poznańskim Ratuszu czy dziedzińcu Zamku Królewskiego na krakowskim Wawelu. 

Loggia vs. balkon różnice

Balkon a loggia często ze sobą mylone, choć tak naprawdę wyróżniają się innymi parametrami. Balkon w przeciwieństwie do loggii wychodzi poza obrys głównej elewacji. Ponadto, balkon zwykle nie jest wliczany w powierzchnię mieszkania, inaczej niż loggia. Zarówno jedno i drugie oferują szeregowce w Poznaniu na Strzeszynie to nowoczesne lokale wyposażone w balkony lub loggie. Co wybrać? Każde z tych rozwiązań ma jednak swoje wady i zalety - dowiedz się, jakie! 

Balkon - zalety

  • w ciepłe dni jest dodatkową przestrzenią do relaksu na świeżym powietrzu, bez konieczności wychodzenia z domu;

  • tworzy cenną powierzchnię do przechowywania lub suszenia prania;

  • umożliwia stworzenie mini ogrodu, np. w doniczkach.

Balkon - wady

  • nieosłonięty w zimie lub w niepogodę nie będzie zbyt pożyteczny;

  • trzeba pamiętać, by schować z niego rzeczy w razie złej pogody;

  • trudno odsłonić się od sąsiadów, zapewnia mniejszą prywatność.

Loggia - zalety

  • przeszklona może być funkcjonalnym miejscem przez cały rok, niezależnie od pogody;

  • zapewnia większą prywatność;

  • można urządzić na niej ogród zimowy i przedłużyć aranżację mieszkania. 

Loggia - wady

  • boczne ściany mogą optycznie zmniejszać przestrzeń i ograniczać widoczność.

Loggia - jak sobie z nia poradzić?

Balkon lub loggia jako dodatkowe pomieszczenie

Balkon lub loggia pozwalają na stworzenie przytulnego miejsca do relaks. Warto wydzielić z nich coś na kształt dodatkowego pomieszczenia i urządzić klimatyczny, a zarazem funkcjonalny kącik do przesiadywania. Loggia świetnie sprawdzi się np. jako przedłużenie salonu lub kuchni - szczególnie jeśli jest zaaranżowana w podobnej kolorystyce i stylu. Marzy Ci się mieszkanie z ogródkiem w Poznaniu lub innym mieście? Loggia będzie jego całoroczną alternatywą. Możesz stworzyć na niej zielnik lub mini ogród, w którym będziesz mógł odpoczywać po pracy bez wychodzenia z domu

Loggia zabudowana vs. loggia otwarta

Wiele osób decyduje się na zabudowaną loggię (np. szkłem). Zapewnia dodatkowe światło w mieszkaniu, a jednocześnie chroni przed nieprzyjemnymi zapachami spalin czy nadmiernym hałasem z ulicy. Loggia otwarta zapewni relaks na świeżym powietrzu, szczególnie jeśli mieszkasz w ustronnym miejscu. Możesz również urządzić kącik zabaw dla dzieci, by mieć je zawsze na oku. Dobrym rozwiązaniem jest opcja 2 w 1 i stworzenie loggi z systemem przesuwnych okien, które można otworzyć lub zamknąć - w zależności od pogody czy aktualnych potrzeb. 

Loggia może stać się jednocześnie stylowym i funkcjonalnym miejscem, jeśli odpowiednio ją zaaranżujesz. Na pewno warto ją wykorzystać, bo ma mnóstwo zalet, które doceni każdy z domowników. Sprawdź, jakie oferty przygotował dla Ciebie deweloper na Strzeszynie i wybierz mieszkanie z loggią lub balkonem. 

Wstecz