Wymarzone i wyczekane - takie jest własne mieszkanie, na które wiele osób musi zaciągać kredyt lub pracować nawet kilkanaście lat. Wybierając lokum, warto wziąć pod uwagę metraż, lokalizację oraz dodatkowe udogodnienia. Czy jednak lepiej kupić mieszkanie od dewelopera, a może z rynku wtórnego? Które rozwiązanie jest dla Ciebie? Poznaj zalety mieszkania od dewelopera i przekonaj się, czy nie lepiej postawić na nowe mieszkanie, zwłaszcza w obliczu rosnących cen nieruchomości wcześniej zamieszkałych.

Zalety mieszkania z rynku pierwotnego

Nowe mieszkania od dewelopera cieszą się coraz większą popularnością. Wszystko ze względu na to, że nie wymagają remontu, a pozwalają na indywidualną aranżację podczas wykończenia - samodzielnego lub przez dewelopera w opcji pod klucz. Dlaczego warto postawić na mieszkania z rynku pierwotnego i co je wyróżnia?

1. Szansa na samodzielne wykończenie i urządzenie mieszkania od A do Z

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego daje możliwość jego wykończenia i urządzenia według własnych potrzeb. Nie musisz wyrzucać starych mebli pozostawionych przez poprzednich właścicieli, przerabiać instalacji wodociągowych i elektrycznych, a także zmieniać podłóg czy wykończenia ścian. Od A do Z samodzielnie zaplanujesz aranżację mieszkania od dewelopera - wybierzesz rodzaj podłóg, rozmieszczenie oświetlenia, armaturę łazienkową i meble. Dzięki temu przez najbliższe kilka lat zapomnisz o uciążliwych remontach, a jeśli zdecydujesz się na aranżację pod klucz, oszczędzisz sobie wielu nerwów i czasu.

2. Mniej obciążeń podatkowych

Czy kupując mieszkanie od dewelopera, płacisz podatek? W przeciwieństwie do zakupu lokum z rynku wtórnego nowe mieszkania od dewelopera są zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% wartości mieszkania. W ten sposób możesz oszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych, jeśli wartość i cena mieszkania są wysokie. Podatek opłaca jedynie sprzedający, a nie kupujący.

7 zalet kupna mieszkania od dewelopera

3. Szeroki wybór mieszkań w centrum miasta i na obrzeżach

Wybierając mieszkanie od dewelopera, możesz zdecydować:

  • jaki metraż będzie dla Ciebie optymalny,
  • czy wolisz mieszkanie w centrum miasta, czy też na obrzeżach, w otoczeniu terenów zielonych,
  • czy wybierzesz ofertę mieszkań deweloperskich z ogródkiem, czy z balkonem, a może loggią.

Jedną z zalet mieszkania od dewelopera jest szeroka oferta dostępnych lokali. Różnorodne firmy deweloperskie proponują klientom nowe mieszkania z podziemnym garażem - na własny użytek lub w hali, lub miejscami parkingowymi na terenie osiedla. W mieszkaniach z rynku wtórnego, zwłaszcza tych budowanych kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu, nie możemy liczyć na indywidualne miejsce na samochód. Co więcej, kupno mieszkania od dewelopera umożliwia wybór stron świata, na które wychodzą okna, rozkładu pomieszczeń, a często nawet wprowadzenia drobnych zmian w projekcie.

4. Nowocześnie zaprojektowane przestrzenie wspólne

Inwestycje deweloperskie to nie tylko przemyślane układy wnętrz, ale także nowoczesne przestrzenie wspólne. Na osiedlach deweloperskich znajdują się place zabaw, wybrukowane ścieżki i alejki oraz oświetlenie. Często przyszli właściciele mogą korzystać z windy lub komórki lokatorskiej albo z tarasu, loggii, własnego ogródka albo balkonu. Tak zaprojektowane przestrzenie są bezpieczne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

5. Rękojmia / gwarancja

Jeśli zauważysz usterki w mieszkaniu, które nie wynikają z niewłaściwej eksploatacji, to masz prawo żądać od dewelopera ich naprawy w ciągu 5 lat od dnia podpisania końcowej umowy. Takie uprawnienie generują gwarancja i rękojmia przewidziane przez przepisy prawne. To kolejna zaleta mieszkania od dewelopera - nie będziesz musiał ponosić kosztów ewentualnych usterek, jeśli nie wynikają one z Twojej winy. W przypadku mieszkania z rynku wtórnego dochodzenie swoich praw może być nie tylko utrudnione, ale nawet niemożliwe.

6. Łatwiejsza sprzedaż

Nowe mieszkania od dewelopera łatwiej sprzedać lub wynająć - są one znakomitą inwestycją na przyszłość, w razie gdyby Twoje plany życiowe uległy zmianie. Mieszkanie od dewelopera sprzedasz znacznie szybciej niż duży dom lub mieszkanie z rynku wtórnego, które miało już kilku właścicieli.

7 zalet kupna mieszkania od dewelopera

7. Nowoczesne rozwiązania i instalacje, lepsze materiały

Dobra izolacja, nowoczesne instalacje (na przykład inteligentnego domu), a także wysokiej jakości materiały - to kolejne zalety mieszkania od dewelopera. Firmy budujące nowe osiedla, często decydują się na zastosowanie rolet zewnętrznych sterowanych elektrycznie, a także materiałów izolacyjnych oraz nowoczesnych okien. W przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego możesz spotkać się z zimnem wiejącym od podłogi, nieszczelnymi oknami, które będziesz musiał wymienić lub instalacją wodno-kanalizacyjną, która wymaga wymiany rur.

Wady mieszkań z rynku wtórnego

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego? Oto jest pytanie. Mieszkania z rynku wtórnego często wymagają remontu, którego koszty trudno oszacować z góry, gdyż zazwyczaj w trakcie wykonywania prac okazuje się, że koszty rosną. Co więcej, nie można samodzielnie zaplanować aranżacji pomieszczeń, a nawet jeśli, w tym celu musimy zerwać istniejące podłogi, co pomnaża koszty, często nawet dwukrotnie. W starych mieszkaniach często nie możemy liczyć na indywidualne miejsce parkingowe i na próżno jeździmy po osiedlu i okolicznych ulicach w jego poszukiwaniu. W mieszkaniach z rynku wtórnego nie ma także nowoczesnych rozwiązań, a w celu ich montażu musimy ponieść znacznie wyższe koszty. Nie zawsze klatki schodowe są wyremontowane, a w bloku czy kamienicy często nie ma windy ani odpowiedniej izolacji, co sprawia, że koszty utrzymania są wyższe niż w przypadku nowych mieszkań od dewelopera.

Poznaj zalety mieszkań od dewelopera na osiedlu nowy Strzeszyn

Deweloper na Strzeszynie w Poznaniu przygotował nowoczesne osiedle mieszkań z funkcjami domu dla singli, par i rodzin z dziećmi, które mogą poszczycić się wszystkimi zaletami lokali z rynku pierwotnego. Zarówno mieszkania, jak i całe osiedle zostały zaprojektowane z wykorzystaniem nowoczesnej architektury oraz rozwiązań instalacyjnych. W mieszkaniach znajdują się:

  • markiza tarasowa sterowana elektrycznie,
  • drewniane okna bezprogowe typu HS na parterze,
  • ogrzewanie podłogowe na parterze oraz w łazience na piętrze,
  • sterowane elektrycznie żaluzje zewnętrzne,
  • instalacja pod światłowód i preinstalacja pod system inteligentnego domu.

Co więcej, do każdego mieszkania przynależy niewielki ogródek oraz miejsca parkingowe. Kupujący mogą zdecydować się na wybór mieszkania od dewelopera z tarasem lub loggią. Dostępne mieszkania na sprzedaż na Strzeszynie położone są w otoczeniu jezior i lasów, co daje możliwość aktywnego spędzania czasu na spacerach i wycieczkach rowerowych. Dlatego są znakomitą opcją dla rodziców z dziećmi, którzy chcą wychowywać maluchy w bliskości z naturą, ale jednocześnie z dostępem do dużego miasta.

Wstecz