Mieszkanie na wynajem to kusząca propozycja dla osób chcących bezpiecznie ulokować kapitał i czerpać zyski z inwestycji. Czy warto kupić mieszkanie na wynajem? Jak każda długoterminowa inwestycja, tak i zakup mieszkania pod wynajem, wiąże się z ryzykiem. Jednak trzeba przyznać, że może dostarczyć też wiele korzyści. Szczególnie gdy zakupisz nieruchomość w atrakcyjnej lokalizacji.

Dlaczego ludzie kupują mieszkania na wynajem?

Wiele osób zastanawiając się, w co ulokować pieniądze, decyduje się na kupno nieruchomości jak mieszkanie na wynajem lub kawalerka do wynajęcia. Chęć inwestycji i czerpania z niego zysku to główne pobudki zakupu mieszkania pod wynajem. Nieruchomości są o tyle korzystną inwestycją, że ich wartość może powiększyć się w czasie. Przynoszą również zysk w czasie wynajmu. Warto jednak pamiętać, że kupno mieszkania na wynajem to długofalowa inwestycja, która może się zwrócić dopiero po kilku latach.

Z pewnością trzeba uzbroić się w cierpliwość, szczególnie kiedy wynajem mieszkania nie będzie przynosić zysków (np. na początku, kiedy musisz jeszcze zainwestować w wykończenie mieszkania lub w trakcie czasowych przestojów ze zmianą lokatorów). Przed kupnem mieszkania na wynajem, warto zrobić szczegółowy plan, uwzględniający zakładane dochody, ale także koszt wykończenia czy remontu, czynszu lub innych, związanych z nieruchomością należności.

W kalkulacji zysków z inwestycji warto wziąć pod uwagę, między innymi takie aspekty, jak:

  • koszty formalności, tj. wynagrodzenie notariusza, wypisu z aktu notarialnego i odpisu z księgi wieczystej, wpisu do hipoteki czy podatku;
  • koszt wykończenia mieszkania na wynajem w stanie deweloperskim lub jego remontu;
  • wysokość czynszu za mieszkanie na wynajem;
  • ceny rynkowe mieszkań w okolicy;
  • ubezpieczenie mieszkania pod wynajem.

Zakup mieszkania na wynajem oprócz pieniędzy może również pochłaniać czas (np. na poszukiwanie lokatorów, sprawy formalne, remonty itp.), jednak w długoletniej perspektywie może przynieść zdecydowanie więcej zysków.

Mieszkanie na wynajem - za gotówkę czy na kredyt?

Wiele osób zastanawia się także, czy warto kupić mieszkanie na wynajem za gotówkę, czy na kredyt? Tutaj zdania bywają podzielone, lecz zdecydowana większość doradza, by kupić mieszkanie pod wynajem biorąc kredyt hipoteczny. Zwykle koszt wynajmu mieszkania pokrywa bowiem ratę kredytu i jednocześnie zapewnia dodatkowy zysk. Ponadto, osoby, które nie dysponują znaczną nadwyżką gotówki, powinny ją zachować w razie niespodziewanych wydarzeń i konieczności zabezpieczenia nieruchomości. Kupno mieszkania pod wynajem to inwestycja, którą w przyszłości można również sprzedać lub zachować, np. dla dzieci.

Wynajem krótko- czy długoterminowy?

Decydując się na mieszkania od dewelopera, a następnie ich urządzenie, trzeba zastanowić się, czy warto kupić mieszkanie na wynajem krótko- czy długoterminowy. Z pewnością wynajem długoterminowy sprawdzi się w większych miastach (np. dla studentów, osób pracujących, rodzin z dziećmi) i jest mniej angażujący (nie trzeba co chwilę szukać nowych lokatorów i przygotowywać mieszkania).

Natomiast wynajem krótkoterminowy sprawdzi się szczególnie w miejscowościach turystycznych i biznesowych, do których ludzie przyjeżdżają głównie w celach pracowniczych lub wypoczynkowych. Szacuje się, że wynajem krótkoterminowy może generować większe zyski (o ile Twoje mieszkanie na wynajem będzie cieszyć się stałym obłożeniem i nie będzie potrzebować częstych remontów), jednak jest bardziej angażujący.

Lokalizacja mieszkania ma znaczenie

Czy kupno mieszkania pod wynajem się opłaca? To zależy. W dużej mierze wiąże się z lokalizacją nieruchomości. Jeśli oferujesz wynajem mieszkania w dużym mieście, z rozbudowaną infrastrukturą, w dobrze skomunikowanej lokalizacji (a jednocześnie nieco ustronnej), z pewnością możesz liczyć na większy zysk z wynajmu. Podobnie, jeśli Twoje mieszkanie jest w nowoczesnym budownictwie, z zapewnionym miejscem parkingowym i ochroną budynku. Dla wielu osób w mieszkaniu na wynajem istotne jest także jego kompleksowe wyposażenie w meble oraz sprzęt AGD i RTV.

Przykładowo, doskonałą inwestycją będzie nowe mieszkanie na Strzeszynie Greckim, zielonym osiedlu w Poznaniu, doskonale skomunikowanym, a jednocześnie pełnym natury i spokoju. Nie usłyszysz tutaj zgiełku miasta, lecz szum drzew i śpiew ptaków. A to z pewnością przyciągnie potencjalnych wynajmujących. Jeśli chcesz zobaczyć mieszkania na wynajem, deweloper na Strzeszynie zaprezentuje Ci ich wszystkie zalety i atrakcyjną ofertę.

Wiele osób potwierdza, że zakup mieszkania na wynajem jest opłacalny bardziej niż inwestycja w lokaty bankowe. Największe zyski z inwestycji w mieszkanie pod wynajem dostarczy korzystna cena zakupu, dobry stan nieruchomości, a w szczególności jego atrakcyjna lokalizacja. To ona będzie decydującym aspektem, zapewniającym korzyści z wynajmu mieszkania, nawet w czasach kryzysu gospodarczego.

Wstecz