Dom, czy mieszkanie? Oto jest pytanie!

Przed wyborem - dom, czy mieszkanie musisz wiedzieć, że w zasadzie nie da się porównać kosztów ich utrzymania. Duże mieszkanie w mieście równa się zwykle wysokiemu czynszowi, który w aglomeracjach może wynosić nawet około 1500 zł miesięczne. Z kolei bardzo duży dom, chociaż nie płacisz w jego przypadku czynszu, jest związany z wysokimi opłatami za energię elektryczną, gaz i kosztami dodatkowymi takimi, jak np. wywóz szamba, czy opłata za wodę do podlewania ogrodu.

A może mieszkania szeregowe?

Całkiem ciekawym rozwiązaniem, które pomoże Ci zoptymalizować koszty i jednego i drugiego rozwiązania są mieszkania i domy szeregowe. W takim przypadku, dzięki temu, że nie jest to dom wolnostojący możesz oszczędzić na ogrzewaniu, a także uniknąć czynszu (są to zwykle mieszkania bezczynszowe). Co więcej, osiągasz kompromis nie tylko względem opłat, ale i samego komfortu korzystania z większej przestrzeni i własnego ogrodu. Odpowiadając na tytułowe pytanie – dom, czy mieszkanie, można zatem odpowiedzieć – mieszkanie szeregowe!

Ile kosztuje utrzymanie domu?

Łączny koszt utrzymania domu jest uzależniony od jego wielkości, budowy, a także rozwiązań, które zostały wykorzystane podczas jego budowy. Średni koszt roczny ogrzewania domu wielkości około 120 – 150 m2 będzie wynosił od około 2000 złotych (przy ogrzewaniu gazem) do nawet 5000 złotych i więcej przy wykorzystaniu oleju opałowego. Można również ogrzewać dom ekogroszkiem, który jest najtańszy, ale w tym celu trzeba w pierwszej kolejności zainstalować specjalny piec. Średni, szacunkowy koszt ciepłej wody dla rodziny w skali roku to od około 700 do nawet 2000 złotych i więcej. Podobnie jest z opłatami za energię elektryczną. Jej pobór w dużym domu można szacować na około 250 – 350 złotych miesięcznie. Do kosztów utrzymania domu należy doliczyć jeszcze miesięcznie opłaty za wywóz śmieci wodę i ścieki (jeśli jesteś podłączony do sieci), opcjonalnie – za wywóz szamba – około 180 – 200 złotych miesięcznie.

Chociaż wyżej opisane koszty są bardzo uogólnione – koszt utrzymania domu, mimo niepłacenia czynszu, wcale nie należy do najniższych.

Ile kosztuje utrzymanie mieszkania?

Koszty utrzymania mieszkania, szczególnie w dużym mieście, takim jak Poznań, Warszawa, czy Gdańsk również nie należą do najniższych. Poza comiesięcznym czynszem, który w zależności od metrażu może wynosić od około 600 złotych za mieszkanie 40-metrowe do nawet 1500 złotych za mieszkanie 75-metrowe położone w atrakcyjnej okolicy, należy doliczyć opłatę za prąd, gaz, wywóz śmieci (uzależniony od zużycia wody, niektórzy płacą nawet 180 złotych miesięcznie). Poza czynszem, osoby, które zużywają więcej wody niż zakłada to zaliczka czynszowa mogą spodziewać się niedopłat, które mogą wynosić od kilkudziesięciu, do nawet powyżej tysiąca złotych co pół roku!

Mimo tego, koszty utrzymania wolnostojącego domu, nadal są wyższe niż te, z jakimi muszą liczyć się właściciele mieszkań.

Czy dom pod miastem jest równie atrakcyjny, co mieszkanie w centrum?

Dom pod miastem, czy mieszkanie w ścisłym Centrum? Osoby zastanawiające się nad wyborem - mieszkanie w bloku, czy dom, mogą wybrać hybrydę obu tych rozwiązań, która będzie kompromisem między chęcią mieszkania w mieście a kawałkiem swojej zieleni i większej prywatności. Nie da się ukryć, że mieszkania szeregowe pomagają optymalizować koszty utrzymania domu i mieszkania. Sam fakt tego, że mieszkania szeregowe są położone w mieście (takie oferuje np. deweloper Strzeszyn) wpływa na zmniejszenie kosztów dojazdu np. do pracy, jakie muszą ponosić osoby mieszkające na dalekich przedmieściach. A o nich również warto wspomnieć porównując koszty utrzymania domu a mieszkania!

Dlaczego warto decyzję o zakupie domu lub mieszkania dobrze przemyśleć?

Zakup nowego domu lub mieszkania zazwyczaj jest decyzją na lata. Jeśli masz w nim mieszkać, musisz dobrze obliczyć średnie miesięczne, lub roczne koszty jego utrzymania, aby sprawdzić, czy Cię po prostu na nie stać. Nie mniej ważny jest również komfort jego użytkowania, otaczająca Cię infrastruktura. Rozwiązaniem mogą być mieszkania szeregowe z ogródkiem w mieście, takie jak domy szeregowe Strzeszyn w Poznaniu.

Koszt utrzymania mieszkania z ogródkiem w Poznaniu może okazać się niższy od wydatków związanych z wolnostojącym domem poza miastem. Jeśli nie chcesz mieszkać w bloku, marzysz o własnym domu, ale zdajesz sobie sprawę z kosztów dojazdów do pracy, rozwożenia dzieci do szkół i godzinnym staniu w korkach na drogach dojazdowych do miasta – wybierz mieszkania szeregowe!

Wstecz