Dom, czy mieszkanie?

Tak naprawdę ciężko jest porównać oba rozwiązania, ponieważ każde z nich znajdzie swoich wyznawców. Osoby bardzo zapracowane, których styl życia ukierunkowany jest głównie na pracę, a w swoim domu głównie śpią – z pewnością bardziej docenią mieszkanie zlokalizowane blisko miejsca pracy. Z kolei osoby, które planują lub już mają rodzinę, cenią spokój i przyjazną, nieco mniej miejską okolicę – z pewnością marzą o domu, który jednak może wydawać się poza granicami ich możliwości. Czy na pewno?

Cena mieszkania kontra cena domu - co na nią wpływa?

Cena mieszkania w centrum miasta jest uzależniona od wielu czynników. Po pierwsze od lokalizacji, po drugie od metrażu. Do jej składowych należy również zaliczyć wygląd budynku, liczbę kondygnacji, rok budowy, a także to, jakie są w nim media. Mieszkania ogrzewane gazem są zwykle nieco tańsze od tych z centralnym ogrzewaniem. Finalnie – na cenę mieszkania np. prosto od dewelopera ma wpływ również to, jakich materiałów użyje do budowy budynków, a także jego prestiżu. Zdarza się, że bardzo znani deweloperzy liczą za swoje mieszkania odrobinę więcej od mniej rozpoznawalnych firm.

Cena domu również jest uzależniona od kilku czynników. Jednym z ważniejszych jest odległość od metropolii, czyli lokalizacja działki lub gotowego już domu. Wpływ na cenę domu ma również rok budowy, jakość wykończenia, rodzaj wykorzystanych materiałów, podłączone media, stan ogrodu, elewacji, a także odległość domu od punktów usługowych, szkół, przedszkoli itp. Nie da się ukryć, że chociaż cena za metr kwadratowy domu z działką może być niższa – w ogólnym rozrachunku cena gotowego domu blisko miasta jest wyższa niż zakup mieszkania – nawet w ścisłym centrum. Czy istnieje zatem jakaś alternatywa obu rozwiązań?

Mieszkania z własnym ogródkiem jako namiastka domu

Chociaż dom w cenie kawalerki to raczej mrzonka, inaczej wygląda już sytuacja domu w cenie mieszkania z większym metrażem. Rozwiązaniem łączącym osoby, które nie chcą wyprowadzać się daleko od miasta z tymi, którym zależy np. na własnym kawałku ziemi, jest mieszkanie z ogrodem. Mieszkanie z garażem i własnym kawałkiem gruntu, blisko sąsiadów w zabudowie szeregowej to wspaniała alternatywa jednego i drugiego rozwiązania. Warto również dodać, że duże mieszkania w miastach mają równie wysokie czynsze. W przypadku wyboru opcji pośredniej, jaką jest dom jak mieszkanie, unikasz płacenia czynszu – podobnie jak w wolnostojącym domu!

Gotowe domy w centrum Poznania

Dom w cenie mieszkania w sercu miasta to marzenie wielu osób – teraz do spełnienia! Taką możliwość oferują, chociażby domy szeregowe – Strzeszyn. Zlokalizowane są w północno – zachodniej części miasta, dzięki czemu mieszkańcy mają zagwarantowany bezproblemowy dostęp do komunikacji miejskiej i samego centrum. Tym, co zasługuje na dodatkową uwagę, jest to, że domy w cenie mieszkania, które oferuje np. deweloper Strzeszyn (Area Development), utrzymane są w bardzo nowoczesnej, „zachodniej” stylistyce. Każdy segment ma oddzielne wejście, prywatny ogródek i miejsce parkingowe. Co więcej, bryła budynku wzbogacona jest o przestronne tarasy, balkony i loggie. Takie rozwiązanie sprawia, że nie  musisz wyprowadzać się za miasto, by czuć się jak we własnej willi.

Jeśli poważnie interesuje Cię dom w cenie mieszkania – koniecznie wpisz w wyszukiwarkę ,,mieszkania z ogórkiem – Poznań” (lub dowolne inne miasto) i zweryfikuj aktualne oferty deweloperów. Trendy w budownictwie mieszkaniowym obierają nowy kierunek i stawiają na połączenie pragnienia kontemplacji z naturą, nawet w postaci przydomowego ogródka, z potrzebą mieszkania blisko serca metropolii. 

Wstecz