Zakup mieszkania od dewelopera to dla wielu osób spełnienie marzeń. Jednak jest to również bardzo stresujący proces. Konieczność wpłacenia dużej kwoty oraz niemała ilość kroków, które musisz wykonać może przytłoczyć. Nie obawiaj się jednak! Odpowiednio przygotowując się do zakupu nieruchomości, unikniesz wszystkich błędów. Dowiedz się: jak kupić mieszkanie i uniknąć negatywnych konsekwencji wynikających z braku wiedzy lub omyłki.
Własne mieszkanie to bezpieczeństwo i komfort, których nie zaznasz, gdy wynajmujesz lokum, a samodzielne urządzenie wnętrza to tylko jedna z wielu zalet. Nieruchomość stanowi też zabezpieczenie oraz inwestycję, która może zyskać na wartości. By w pełni cieszyć się lokum, musisz jednak dokładnie przemyśleć zakup mieszkania od dewelopera. Dowiedz się, na czym polega badanie zdolności kredytowej. Następnie wybierz odpowiednią nieruchomość i poszukaj informacji o osobie, która ją sprzedaje. Przygotuj się także na podpisywanie umów i odbiór mieszkania. By Ci pomóc, przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik: jak kupić mieszkanie krok po kroku.
Badanie zdolności kredytowej
Gdy zdecydujesz się na zakup mieszkania od dewelopera w Poznaniu, Twoim pierwszym krokiem powinno być przyjrzenie się własnym finansom. Zastanów się, czy masz odłożoną dostateczną ilość środków na lokum, czy jednak musisz wziąć kredyt. Pamiętaj jednak, że w przypadku nieruchomości od dewelopera nie tylko ponosisz koszt zakupu samego mieszkania, ale i potrzebujesz środków na jego wykończenie. Jeśli więc nie masz odpowiedniej ilości pieniędzy, pożycz je od banku. Wiąże się to z badaniem Twojej zdolności kredytowej.
Zanim zgłosisz się do banku, zrezygnuj ze wszystkich niepotrzebnych kart kredytowych. Zwiększy to kwotę kredytu, którą możesz otrzymać. Pamiętaj także, że wartość pożyczki nigdy nie może być całkowitym kosztem mieszkania. Banki wymagają zazwyczaj pokrycia min. 15% wartości lokum. Potrzebujesz więc wkładu własnego oraz funduszy remontowych, które przydadzą się później.
Mając już przygotowane środki, udaj się do kilku banków. Tam przeprowadzisz symulacje kredytowe. Możesz skorzystać też z pomocy doradcy kredytowego, który zrobi to w Twoim imieniu. Wykorzystując informacje o zarobkach, dotychczasowej historii kredytowej oraz formie zatrudnienia banki ustalą maksymalną wartość pożyczki. Pomoże Ci to wybrać najbardziej opłacalną ofertę.
Wybór nieruchomości
Wiedząc: jak kupić mieszkanie na kredyt możesz zacząć szukać odpowiedniego lokum dla siebie. Pomocny w tym będzie internet, a zwłaszcza strony deweloperów i fora internetowe. Poszukaj informacji, gdzie obecnie budowane są nowe osiedla i jakie są opinie na ich temat. Możesz też wziąć udział w targach nieruchomości, podczas których osobiście zadasz wszystkie pytania. Następnie, mając już listę dostępnych inwestycji, zacznij je dokładnie analizować. Zakup mieszkania od dewelopera powinien być przemyślany, zwróć więc uwagę na:
- cenę,
- powierzchnię (ilość pokoi),
- lokalizację (czy w okolicy jest: szkoła, plac zabaw, ruchliwa ulica?),
- dojazd (gdzie znajdują się przystanki autobusowe i tramwajowe, drogi?),
- infrastrukturę (do jakich sklepów i innych usług dojdziesz na pieszo?).
Kupując mieszkanie z ogródkiem w Poznaniu, warto pojechać do podobnego, wcześniej wybudowanych lokum, by zobaczyć, jak ono wygląda z zewnątrz. Pomoże Ci to z wizualizować Twoje własne mieszkanie.
Sprawdzenie dewelopera oraz inwestycji
Następnie poszukaj szczegółowych informacji o deweloperze i jego poprzednich inwestycjach. Dowiedz się, czy terminowo wykonuje wszystkie prace oraz, czy w poprzednich nieruchomościach wystąpiły jakieś problemy. Ważne jest zatem zwrócenie uwagi na jego doświadczenie i opinie. Warto również sprawdzić, czy należy on do Polskiego Związku Firm Deweloperskich i czy znajduje się w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Następnie przyjrzyj się samej inwestycji. Każdy deweloper musi przedstawić prospekt informacyjny. Zawiera on informacje o statusie prawnym działki, posiadanych pozwoleniach, warunkach odstąpienia od umowy oraz dokumentację i harmonogram. Znajdziesz w nim także indywidualne informacje o nieruchomości: jej cenie, użytych materiałach i standardzie wykończenia.
Podpisanie umowy przedwstępnej
Gdy wiesz już, jak kupować mieszkanie i zdecydujesz się nabyć konkretną nieruchomość, możesz przejść do podpisania umowy przedwstępnej. Zobowiązuje ona do zawarcia ostatecznej umowy. Zawiera także informacje o:
- cenie mieszkania w Poznaniu,
- nieruchomości (jej lokalizacja, powierzchni, stanie prawnym),
- zakresie i standardzie wykończenia lokum,
- numerze pozwolenia na budowę,
- warunkach odstąpienia od umowy,
- terminie zakończenia budowy i konsekwencjach wynikających z jego zmiany,
- okresie, do którego należy wpłacić zadatek i kolejne wpłaty.
Podczas podpisywania umowy przedwstępnej obecność notariusza nie jest konieczna. Zabezpiecza jednak kupującego przed deweloperem sprzedającym jedno mieszkanie kilku osobom. Taki dokument umożliwia wnoszenie roszczeń, a nawet wejście na drogę sądową. Warto więc skorzystać z pomocy notariusza i spać spokojnie.
Odbiór mieszkania
Po skończeniu budowy zgodnie z umową przedwstępną, dostaniesz zaproszenie na odbiór mieszkania. Podczas niego masz możliwość przyjrzenia się nieruchomości. Upewnij się, czy została ona poprawnie wykończona. Mieszkanie musi mieć taki sam układ, jak w szkicach dołączonych do dokumentacji. Jeśli nie jesteś w stanie ocenić jakości wykonania, warto wspomóc się pomocą fachowca w tej dziedzinie. Gdy pojawią się usterki, trzeba je natychmiast zgłosić.
Odbierając lokum, musisz podpisać:
- protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania – zawiera opis nieruchomości oraz informacje o odebraniu kluczy i stanie liczników,
- protokół odbioru technicznego – zawiera opis usterek i ogólnego stanu nieruchomości.
Podpisanie umowy ostatecznej
Podpisanie umowy ostatecznej możliwe jest, gdy zakończone zostaną prace budowlane. Do tej pory to deweloper posiada prawo do nieruchomości oraz obszaru, na którym się znajduje. Dokument przekazania praw własności podpisywany jest w obecności notariusza. Od momentu podpisania umowy nie musisz się już zastanawiać: jak kupić własne mieszkanie. Nieruchomość jest już Twoja!
Następnie, jeśli lokum zostało kupione przy pomocy kredytu hipotecznego, musisz złożyć wniosek o założenie księgi wieczystej. Sprawia on, że hipoteka zostaje zapisana na bank.
Twoje własne mieszkanie
Wiesz już, jak najlepiej kupić mieszkanie, teraz wystarczy, że zwrócisz uwagę na mieszkania na Strzeszynie. Zapoznaj się z całą ofertą dewelopera Area Development i znajdź odpowiednie lokum dla siebie. Wybrać możesz nieruchomość z tarasem lub ogrodem. Mieszkania te przypominają domki jednorodzinne i stanowią doskonałe połączenie nowoczesności z naturą.
Wstecz