Mieszkania dwupoziomowe można nadal uznać za „białego kruka” budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Osoby, które decydują się na swoje pierwsze M, lub planują zmienić to, w którym aktualnie mieszkają, mają do wyboru mieszkania jednopoziomowe i mieszkania dwupoziomowe. Które najkorzystniej jest wybrać? Jakie zalety ma dwupoziomowe mieszkanie, a jakie korzyści niosą mieszkania szeregowe?

Mieszkania jednopoziomowe

Mieszkania jednopoziomowe to klasyczne, popularne i typowe dla polskiego budownictwa rozwiązanie. Jednak wraz z rosnącą świadomością na temat nowoczesnej architektury – mieszkania w blokach z wielkiej płyty powoli tracą na popularności na rzecz wygodniejszych i bardziej nowoczesnych rozwiązań. Chociaż współcześni deweloperzy nadal w większości stawiają na mieszkania bez dodatkowego piętra, wydaje się, że osoby poszukujące zmiany pragną czegoś więcej. Czasem jest to namiastka własnego domu, mimo miejskiej lokalizacji.

Wady i zalety mieszkań jednopoziomowych

Mieszkania szeregowe mają swoje zalety i wady. Do wad można zaliczyć raczej spowszechniały design samego budynku, a także ograniczone możliwości względem metrażu. Typowe, polskie M3 ma około 65 metrów i 3 pokoje, co sprawia, że mieszkańcy tracą poczucie przestrzenności i swobody. Jednak, czy to oznacza, że tego typu rozwiązanie ma wyłącznie wady? Absolutnie nie!

Jednopoziomowe kawalerki są wprost idealną inwestycją pod wynajem i ciekawą propozycją dla rozpoczynającego samodzielne życie w mieście singla. Osoby starsze, schorowane, z ograniczoną możliwością swobodnego poruszania się również mogą cenić bardziej jednopoziomowe mieszkanie, po którym będą poruszać się bez konieczności pokonywania stopni. Z uwagi na fakt, że mieszkania jednopoziomowe są najczęściej ulokowane w centralnej części miasta, a wynika to z faktu dawnych trendów budowlanych, osoby, które za priorytet stawiają sobie mieszkanie w sercu miasta – mogą zdecydować się na mieszkanie na jednym poziomie.

Mieszkania dwupoziomowe

Coraz częściej poszukiwane są mieszkania dwupoziomowe – z czego wynika ich stopniowa popularyzacja? Nie da się ukryć, że mieszkania piętrowe są nie tylko nowoczesne, ale stanowią rozsądny kompromis między własnym domem na przedmieściach i mieszkaniem w bloku, w centrum miasta. Co więcej, nowoczesny apartamenty dwupoziomowe oferują zdecydowanie większe możliwości projektowe. Z uwagi na nieporównywalne do mieszkania na jednym poziomie poczucie przestrzeni można spełnić swoje najskrytsze i najbardziej szalone marzenia aranżacyjne, bez obawy o optyczne pomniejszenie pomieszczenia. Mieszkanie 2 poziomowe może być również namiastką wymarzonego domu, na który trzeba poświęcić jednak więcej środków i czasu, a także połączeniem potrzeb pary, która ma inne preferencje mieszkaniowe (jedna osoba woli dom, druga chce mieszkać w bloku, w mieście).

Chociaż dwupoziomowe mieszkanie w bloku jeszcze do niedawna znajdowało się w sferze niedoścignionych marzeń, obecnie trend na mieszkania dwupoziomowe rośnie. Nowoczesne mieszkania od dewelopera to już nie tylko lokale mieszkaniowe jednopoziomowe, ale i mieszkania dwupoziomowe, Poznań, Warszawa, Trójmiasto i praktycznie większość pozostałych, większych miast Polski ma ofertę kilku deweloperów, którzy proponują takie rozwiązania.

Wady i zalety mieszkań dwupoziomowych

Mieszkania dwupoziomowe mają wiele zalet – w połączeniu z ogródkiem, dają realną namiastkę domu, bez tak wysokiego wkładu, jaki trzeba by było zainwestować w budowę własnego domu. Co więcej, oferują zdecydowanie większą przestrzeń niż nawet w przypadku podobnego metrażu mieszkania jednopoziomowego, ponieważ odczuwalna jest ona nie tylko w poziomie, ale i pionie!

Do wad można zaliczyć konieczność zabezpieczania schodów, jeśli w domu są małe dzieci. Osoby, które zmagają się z trudnościami w poruszaniu się, mogą nie dostrzec zalet wynikających z dodatkowego piętra, na które trzeba przedostać się po schodach.

Mieszkanie dwupoziomowe - czy mnie na to stać?

Osoby ubiegające się o kredyt hipoteczny lub dysponujące określoną kwotą na zakup nowego mieszkania czasami omijają oferty mieszkań dwupoziomowych w obawie o ich wyższe ceny. Tymczasem koszty za metr kwadratowy nowego mieszkania dwupoziomowego wcale nie muszą się różnić. Deweloper na Strzeszynie oferuje nowoczesne i komfortowe mieszkania dwupoziomowe, których cena za metr kwadratowy jest typową ceną rynkową, jaką przyszłoby zapłacić za własne, nowe mieszkanie w Poznaniu. Mieszkanie na Strzeszynie Greckim jest połączeniem wygody związanej z mieszkaniem w mieście z marzeniem o własnym domu na przedmieściach.

Salon na dole, sypialnia na górze - komfort i wygoda

Duże mieszkanie w Poznaniu, składające się z dwóch poziomów jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla singli, którzy potrzebują przestrzeni, par, które planują urządzić na dole salon a na górze sypialnię i rodzin, które nie chcą męczyć się w klasycznym szeregowym mieszkaniu i pragną czegoś więcej. Dwa poziomy to również możliwość oddzielenia części salonu, w którym przyjmuje się gości od części prywatnej, w której mieści się sypialnia.

Mieszkania wielopoziomowe

Co ciekawe, poza mieszkaniami dwupoziomowymi, istnieją również bardziej rozbudowane mieszkania, które mają nawet po kilka poziomów! Są to jednak zazwyczaj bardzo luksusowe apartamenty, które zlokalizowane są w prestiżowych wieżowcach w Centrach miast, lub tzw. apartamentowcach dedykowanych dla ludzi bardzo zamożnych, którzy nierzadko traktują takie mieszkaniem, jako inwestycję.

Osoby, które cenią sobie komfort życia w pobliżu serca miasta, mogą zdecydować się na gotowy do użytku dom w Strzeszynie z własnym kawałkiem ogrodu. Mieszkanie z ogródkiem w Poznaniu poza połączeniem wszystkich zalet ujętych w artykule jest inwestycją długoterminową i nierzadko docelowym miejscem do życia, które mimo zmian zachodzących w życiu (np. narodziny dziecka) będzie cały czas tak samo komfortowe i wygodne, jak wcześniej.

Wstecz