”Przeprowadzka. Planowana czy znienacka? Uśmiech losu czy zasadzka?” Kiedy wyzwaniem staje się przeprowadzka mieszkania, wielu osobom przychodzą na myśl słowa starej piosenki Jeremiego Przybory. Nagle nie wiadomo skąd, ma się za wiele ubrań, książek, bibelotów i innych rzeczy, które trzeba spakować. Jak sobie ułatwić przeprowadzkę mieszkania, by ostatecznie stała się pozytywnym wydarzeniem, a nie męczącym i stresującym obowiązkiem, podpowiada deweloper na Strzeszynie w Poznaniu.

Przeprowadzka nie musi być uporczywa

Po pierwsze, przyda się pozytywne nastawienie. Po drugie - odpowiedni plan i organizacja, które sprawią, że przeprowadzka mieszkania w Poznaniu czy gdziekolwiek indziej będzie szybka, łatwa, a nawet przyjemna. Od czego zacząć?

Zacznij od selekcji

Nawet jeśli nie należysz do osób minimalistycznych, to z pewnością zaskoczy Cię ilość rzeczy, które wyciągniesz ze wszystkich szafek, szuflad, kartoników i zakamarków. Zawsze uzbiera się tego całkiem pokaźny zbiór. Przeprowadź jego selekcję.

  • Zjedz zapasy żywnościowe - przeprowadzka to doskonała okazja, by pozbyć się z szafy zapasów ryżu, kaszy, makaronów, puszek czy mrożonek z lodówki. Pozbądź się przeterminowanych produktów i nie dokupuj nowych, jeśli wiesz, że lada moment czeka Cię przeprowadzka mieszkania.
  • Posegreguj ubrania, kuchenne naczynia, sprzęty, zabawki, książki, dokumenty, pamiątki, leki, kosmetyki itp. (w przypadku tych ostatnich również pozbądź się tych, które już dawno przekroczyły termin ważności).
  • Pozbądź się śmieci - przeprowadzka mieszkania to idealny moment na pozbycie się niepotrzebnych rzeczy lub oddanie ich w inne ręce. Nie mieścisz się w spodnie od dobrych 3 lat? Czas się ich pozbyć. Słoiki czekają kolejny sezon, by wypełnić je przetworami? Nie łudź się, że po przeprowadzce będziesz pichcić konfitury.
  • Zaopatrz się w kartony, wytrzymałe torby, walizki do przenoszenia oraz przydatne rzeczy do pakowania, np. folię bąbelkową, tekturę falistą, ręczniki kuchenne lub ręczniki papierowe, które po przeprowadzce mieszkania, przydadzą się do sprzątania.

Pakuj partiami (niepotrzebne / potrzebne)

Najlepszym sposobem na szybkie przeprowadzki mieszkania jest pakowanie rzeczy partiami.

  1. Zacznij od przedmiotów najrzadziej używanych, skończ na przedmiotach codziennego użytku. Dzięki temu możesz zaplanować pakowanie na kilka dni.
  2. Ubrania pakuj sezonowo i tematycznie, np. osobno bieliznę, grube swetry, szale i czapki, letnie koszulki itp. Dobrym patentem jest włożenie rzeczy, które teraz nosisz do walizki, a pozostałych do worków lub kartonów. Korzystnie jest również przewieźć rzeczy już na wieszakach, np. pakując je do pokrowców.
  3. Pakuj pomieszczeniami, inaczej niełatwo będzie Ci się odnaleźć w pomieszanych rzeczach.
  4. Nie przeprowadzaj się ze śmieciami - niepotrzebne przedmioty i ubrania wyrzuć, sprzedaj lub przekaż potrzebującym.
  5. Układaj na dół kartonów najcięższe rzeczy, na wierzchu pozostaw najlżejsze.
  6. Spakuj tzw. bagaż podręczny, czyli 1-2 torby lub walizki z rzeczami pierwszej potrzeby i codziennego użytku (np. kosmetyki, ładowarki do telefonów, sztućce, kubek itp.), dzięki temu po rozpakowaniu będziesz mógł szybko je namierzyć.

Kartony - uważaj na szklane przedmioty

Przeprowadzka mieszkania w Poznaniu czy innym miejscu nie obędzie się bez kartonów. Zaopatrz się w nie odpowiednio wcześniej. Możesz kupić solidne kartony do przeprowadzki - najlepiej sztywne, pojemne i z uchwytami. Inną opcją jest też zdobycie darmowych kartonów w okolicznych sklepach. Warto gromadzić je już wcześniej i trzymać, np. w piwnicy, balkonie czy garażu. Pomysłowe są też kartony odmienne pod względem kolorystycznym, gdzie każda barwa oznaczać będzie inne pomieszczenie.

Wystarczą również kolorowe pisaki do oznaczania zawartości kartonów i pomieszczeń, w których się znajdą. Najlepiej oznaczać je zarówno z boku, jak i z góry - jak najdokładniej. Uważaj na szkło - szklane przedmioty najlepiej zabezpieczyć folią bąbelkową, ręcznikami lub falistą tekturą, włożyć do solidnych kartonów, a następnie precyzyjnie i wyraźnie je opisać, np. czerwonym markerem - uwaga szkło!

Rozpakowywanie

Jeśli w trakcie pakowania precyzyjnie oznaczałeś kartony, np. opisując nazwą pomieszczenia, do którego powinny trafić, zawartością i imieniem właściciela, od razu przenieś je do właściwego pomieszczenia. Ponadto, w pierwszej kolejności warto ułożyć przedmioty codziennego użytku, np. kubki, sztućce, pościel czy pasta do zębów. Kolejno, układaj rzeczy pomieszczeniami, by uniknąć chaosu w całym mieszkaniu.

Kupiłeś nowe mieszkania od dewelopera? Kiedy już odbierzesz wymarzone mieszkanie na Strzeszynie Greckim w Poznaniu i klucze do upragnionych czterech kątów, czeka Cię przeprowadzka. Nie martw się, dobry plan, organizacja i kilka trików, sprawią, że zadomowisz się szybciej, niż się spodziewasz

Wstecz