Rynek pierwotny a wtórny – czym różnią się mieszkania z nich pochodzące? Zarówno te nowe, jak i używane mają wiele wad i zalet. Każdy kto zamierza nabyć nieruchomość, staje więc przed wyborem – zdecydować się na rynek pierwotny czy wtórny? Przed podjęciem tej bardzo ważnej decyzji warto więc zapoznać się z nimi oraz aktualną sytuacją na rynku, a także rozważyć indywidualne potrzeby i możliwości.

Rynek pierwotny a wtórny – różnice

  • Rynek pierwotny – obejmuje mieszkania nowe. Kupuje się je najczęściej od dewelopera jeszcze na etapie budowy, a tym samym zostaje ich pierwszym właścicielem. Mieszkania od dewelopera można nabyć na różnym stopniu wykończenia. Takie szczegóły ustala się w trakcie sprzedaży. Niektóre lokale dostępne są do samodzielnego urządzenia, a inne gotowe do wprowadzenia. Mieszkania z rynku pierwotnego są więc wcześniej niezamieszkałe i dopiero co oddane do użytku.
  • Rynek wtórny – obejmuje mieszkania “z drugiej ręki”. Oznacza to, że kupuje się je od właściciela, a nie bezpośrednio od dewelopera. W rzeczywistości w większości przypadków mieszkania na rynku wtórnym były wcześniej zamieszkane i pochodzą z wcześniejszych lat. Kupuje się je w pełni wykończone i urządzone. Zdarza się, że ich stan pozwala na wprowadzenie się od ręki. Częściej jednak wymagają remontu. Choć również na rynku wtórnym można dostać mieszkania nowe, odkupione od dewelopera i wystawione do dalszej sprzedaży, najczęściej są to po prostu mieszkania używane.

Wady i zalety mieszkania z rynku pierwotnego

Największą zaletą mieszkania z rynku pierwotnego jest możliwość urządzenia go od podstaw. Zakup w trakcie budowy inwestycji pozwala często na wprowadzenie zmian nawet w rozkładzie ścianek działowych, czy miejscu wypuszczenia konkretnych przyłączy. Możliwości aranżacyjne w mieszkaniu od dewelopera są naprawdę duże. Ponadto bardzo ważnym aspektem jest bycie pierwszym właścicielem. Można mieć wówczas pewność, że nieruchomość nie ma ukrytych wad czy usterek pozostawionych przez kogoś. Co więcej, mieszkania z rynku pierwotnego pochodzą najczęściej z nowych inwestycji – powstają więc w myśl nowoczesnego budownictwa.

Do wad mieszkań z rynku pierwotnego może należeć ich lokalizacja. Bardzo często są budowane z dala od centrów miast oraz głównych dzielnic, na przestrzeniach, gdzie dopiero zaczyna rozwijać się infrastruktura. W związku z tym mogą okazać się problematyczne pod względem dojazdu do pracy, szkół, czy robienia zakupów. Najczęściej także na mieszkanie od dewelopera trzeba długo czekać. Jeśli zakupimy je w momencie startu inwestycji, wprowadzenie się będzie możliwe dopiero za kilka lat. W przypadku więc, gdy zależy nam na czasie oraz lokalizacji, nowe mieszkanie może okazać się złym wyborem.

Wady i zalety mieszkania z rynku wtórnego

Jednak również i mieszkania z rynku wtórnego mają wiele pozytywnych, ale i negatywnych aspektów. Przede wszystkim pochodzą one z różnych inwestycji, rozmieszczonych w praktycznie każdej części miast. Dlatego też dają wybór dowolnej lokalizacji. Ponadto, dzięki poprzednim właścicielom oraz sąsiadom można od razu poznać ich wady i zalety – są już sprawdzone. Niekiedy nadają się także do wprowadzenia od razu – nie ma więc konieczności oczekiwania na nie kilka lat.

Rynek wtórny jest jednak bogaty w mieszkania, które mogą przysporzyć mnóstwa problemów. Często wymagają generalnego remontu. Natomiast koszty takiej renowacji są na ogół bardzo wysokie. Ponadto w trakcie rozbiórki elementów widocznych, często dochodzi do odkrycia licznych wad i usterek. W mieszkaniach z rynku wtórnego nie ma także możliwości dostosowania ich do swoich potrzeb. Remont obejmuje najczęściej jedynie ich wystrój, a nie aranżację całego planu. Ważny jest tutaj także aspekt wysokości podatków od zakupu nieruchomości – na rynku wtórnym jest on wyższy niż na rynku pierwotnym.

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym

Na ogół mieszkania z rynku pierwotnego są droższe od tych z rynku wtórnego. Jeśli jednak doliczymy koszty remontu oraz wyższy podatek, może okazać się, że nieruchomość od dewelopera będzie tak samo lub bardziej opłacalna. W zależności od regionu ceny za metr różnią się – i tak na przykład mieszkania z rynku pierwotnego w Poznaniu mogą być nawet kilka tysięcy droższe za metr kwadratowy od tych z rynku wtórnego. Jeśli jednak porównamy ceny w inwestycjach podmiejskich lub na obrzeżach miasta, różnica ta będzie dużo mniejsza. Potwierdza to nowe mieszkanie na Strzeszynie Greckim w Poznaniu.

Rynek pierwotny czy wtórny? Co wybrać?

Rozważając zakup nieruchomości, warto wziąć pod uwagę wszystkie powyższe czynniki. Z zestawienia tego wynika, że mieszkania z rynku pierwotnego dają więcej możliwości i w większości przypadków okażą się lepszym wyborem. Przy dokładnych poszukiwaniach, z pewnością uda się znaleźć nowe mieszkanie w korzystnej cenie. W Poznaniu ofertę taką ma deweloper na Strzeszynie. Mieszkania tam zlokalizowane łączą w sobie wszystkie pożądane cechy – pochodzą z rynku pierwotnego, mają dobrą lokalizację i przystępną cenę.

Wstecz