W całym procesie wyboru odpowiedniego mieszkania rozpatrujemy wiele cech: ilość i wielkość pokoi, osobną kuchnię lub aneks, preferowane piętro, na którym się znajduje itd. Jedną z istotniejszych kwestii do przeanalizowania jest także położenie lokalu. Jak określić strony świata w mieszkaniu? Każda karta zawierająca rzut lokalu powinna wyraźnie wskazywać taką informację. Najczęściej w postaci narysowanej obok rozkładu pomieszczeń róży wiatrów. Dzięki temu w łatwy sposób odczytać możemy, w jakim dokładnie kierunku są zwrócone okna w pokojach.

Dlaczego położenie mieszkania jest ważne? 

W pierwszej kolejności trzeba uzmysłowić sobie dlaczego położenie mieszkania względem stron świata jest tak istotne. Aby to zrozumieć należy zwrócić uwagę na uwarunkowania klimatyczne miejsca, w którym żyjemy - czy się zmieniają i jak na przełomie pór roku wpływają na budynek. Nie bez znaczenia jest także indywidualny rytm dnia domowników oraz ich codzienne przyzwyczajenia.

  • W Polsce, z uwagi na dużą sezonowość, usytuowanie mieszkania względem stron świata ma znaczący wpływ na to, jak nieruchomość będzie się prezentowała o każdej porze roku. Jako, że żyjemy w umiarkowanej strefie klimatycznej, musimy liczyć się ze zmiennością temperatury, długości dnia, a co za tym idzie dostępności naturalnego światła wraz z każdym sezonem.
  • Strony świata a mieszkanie -  każdy ma inne preferencje względem najlepszego położenia swoich czterech kątów. Jedna osoba lubi budzić się w blasku wschodzącego słońca, inna natomiast ceni sobie rześki poranek w zaciemnionej sypialni (szczególnie podczas upalnego lata).  Niektórzy lubią spędzać popołudnie łapiąc ostatnie promienie wpadające na taras czy ogród, inni bardziej cenią widny i przytulny salon (niekoniecznie wypełniony słońcem). Wszystko to można przewidzieć na etapie wyboru lokalu, analizując położenie mieszkania względem stron świata.
  • Energooszczędność - to kolejna ważna cecha mieszkania dobrze położonego względem stron świata. Odpowiednio dobrane okna z uwzględnieniem kierunku, na jaki wychodzą, sprawić mogą, iż wnętrze będzie przez dłuższy czas naturalnie doświetlone - bez konieczności używania sztucznego źródła światła. Promienie słońca wpadające np. od zachodu czy południa, także doskonale ogrzeją przestrzeń domu, co z pewnością przełożyć się może na wysokość rachunków. Wystarczy spojrzeć na mieszkania na Strzeszynie, aby się o tym przekonać. Każdy z oferowanych tu lokali został zaprojektowany z myślą o maksymalnym wykorzystaniu potencjału jego ekspozycji wobec stron świata.

Dlaczego jeszcze tak ważne jest odpowiednie położenie mieszkania względem stron świata? Przede wszystkim naturalne źródło światła korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Dzięki promieniom słonecznym w mniejszym stopniu odczuwamy zmęczenie, nasz organizm wytwarza więcej tzw. hormonów szczęścia, a przy tym łatwiej nam się odprężyć. 

Jakie położenie mieszkania jest najlepsze?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: jakie jest najlepsze położenie mieszkania względem stron świata. Każdy z nas ma własne preferencje z tym związane. Dlatego warto je sobie uświadomić przed rozpoczęciem poszukiwania idealnego lokalu. Spróbujmy przyjrzeć się plusom i minusom danych ekspozycji. 

Mieszkania od wschodu

Już wiesz jak istotne jest położenie mieszkania względem stron świata. Jak w tym układzie prezentują się okna wychodzące na wschód? Do pomieszczenia wpuszczają one największą ilość słońca o poranku, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w sypialniach, a także kuchniach, dla których optymalny jest także północny wschód. W obu tych przypadkach ważne jest, by pomieszczenia te nie nagrzewały się w ciągu dnia, lecz by zachowywały świeży, przyjemny klimat.

Mieszkania od północy

Nawet największe okna z ekspozycją na północ nie sprawią, że do pomieszczenia będzie docierało światło słoneczne z dużym natężeniem. Nie wszystkie jednak pomieszczenia w domu wymagają dużej dawki naturalnego światła, czy też nadmiernego ciepła - mowa tu o garderobie, pralni, czy też domowej spiżarni. Te części mieszkania mogą być zaplanowane od północy.

Mieszkania na południe i zachód 

Pomieszczenia z taką ekspozycją są bardzo widne, a co za tym idzie przytulne. Dlatego też chętnie urządza się w nich pokoje dziecięce oraz salony. To także przyjemna lokalizacja dla domowego gabinetu. Latem, aby nie dopuścić do zbytniego nagrzania pomieszczenia, w oknach warto umieścić żaluzje, rolety lub zasłony. Nad tarasem ogródka przyda się także markiza chroniąca przed nadmiernym słońcem. Osoby, które wiedzą jak określić strony świata w mieszkaniu, pomyślą o tych aspektach przed przeprowadzką i już w pierwszych dniach będą mogły pomyśleć o takich udogodnieniach. 

Położenie mieszkania względem stron świata to bardzo istotne zagadnienie. Jako doświadczony deweloper Area Development doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Dlatego też oferujemy energooszczędne, dobrze doświetlone oraz przytulne mieszkania na sprzedaż w Poznaniu na Strzeszynie, które zaspokoją oczekiwania najbardziej wymagających rodzin. Domy szeregowe na Strzeszynie pomagają także oderwać się od miejskiego zgiełku i pozwalają zaznać komfortu w otoczeniu przyrody. 
 

Wstecz