Samo kupna mieszkania to nie koniec wydatków, a dopiero ich początek. Ile kosztuje wykończenie mieszkania deweloperskiego i na co trzeba przeznaczyć pieniądze? W jaki sposób to zrobić, by zachować kontrolę nad budżetem? Wydatki zależą od wielu czynników, w tym zastosowanych materiałów, cen robocizny i innych.

Poznaj nasze wskazówki, dzięki którym koszt wykończenia mieszkania będzie odpowiednio zaplanowany.

Czym jest stan deweloperski?

Stan deweloperski to budynek pomiędzy stanem surowym a gotowym do zamieszkania. Ponieważ jednak w Ustawie - Prawo budowlane nie ma definicji tego pojęcia, powinniśmy dokładnie sprawdzić, na co możemy liczyć w standardzie konkretnej inwestycji. Warto wnikliwie przeanalizować prospekt informacyjny. Być może jedna inwestycja będzie nieco droższa od drugiej, ale za to w standardzie znajdziemy rolety sterowane elektrycznie czy ogrzewanie podłogowe, za które w przypadku innego dewelopera trzeba będzie sporo dopłacić. Zazwyczaj w stanie deweloperskim spotkać można:

  • wylewki betonowe na posadzce,
  • drzwi wejściowe, okna, parapety zewnętrzne,
  • ściany wytynkowane i przygotowane do pokrycia farbą,
  • instalację: elektryczną, wodno-kanalizacyjną, grzewczą (z ogrzewaniem podłogowym lub / i grzejnikami - zazwyczaj deweloperzy decydują się na ogrzewanie podłogowe na parterze i grzejniki na piętrze, w sypialniach),
  • infrastruktura zewnętrzna - ogrodzenie, podjazd i / lub taras, tynki zewnętrzne.

Zakres prac wykończeniowych mieszkania

Obliczając koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim, należy wziąć pod uwagę zakres prac. Zazwyczaj samodzielnie będziemy musieli:

  • położyć podłogi - na przykład płytki w łazience, panele w salonie, drewno lub kamień w przedpokoju,
  • kupić i zamontować armaturę łazienkową (wanna, kabina prysznicowa, umywalka, WC, stelaż podtynkowy, baterie umywalkowe, prysznicowe, wannowe),
  • pomalować ściany,
  • zamontować drzwi wewnętrzne oraz oświetlenie.

Koszt wykończenia mieszkania - ile pieniędzy zarezerwować i jak to zrobić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim za m2? Oto jest pytanie. Jeszcze kilka lat temu można było wykończyć mieszkanie za 1000 złotych za m2. Dziś ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych oraz prac ekip remontowych rosną, jednak nie wiadomo, co będzie w przyszłości, ponieważ epidemia koronawirusa znacząco wpłynęła na gospodarkę i sytuacja na rynku nieruchomości oraz usług z nim związanych może ulec widocznej zmianie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania? Warto na ten cel przeznaczyć określoną kwotę, przyjmując cenę 1,5 tys. za metr kwadratowy. Jeśli zależy nam na wysokim standardzie - np. na podłodze w drewnie, płytkach od sprawdzonych producentów i meblach na wymiar - zarezerwujmy 2,5-3 tysiące na metr kwadratowy. Warto od początku zaplanować ogólne wydatki, by już na początku nie wydać za dużo. Weźmy także pod uwagę ewentualne nieprzewidziane wydatki i dołóżmy do planowanej wydanej kwoty ok. 10-15%. Od czego zależy koszt wykończenia mieszkania deweloperskiego? Przede wszystkim od:
lokalizacji i cen - w mniejszej miejscowości ceny ekip wykończeniowych mogą być niższe niż w dużych miastach,

  • zastosowanych materiałów i rodzajów wykończenia,
  • metrażu,
  • tego, czy samodzielnie zaaranżujemy wnętrza, czy wybierzemy architekta,
  • tego, czy sami potrafimy wykonać część prac wykończeniowych.

Koszt wykończenia mieszkania deweloperskiego można nieco obniżyć, szukając w sklepach atrakcyjnych rabatów bądź zbierać punkty na kartach lojalnościowych, które generują zniżki w trakcie następnych zakupów. Zbieraj także wszystkie rachunki i faktury w jednym miejscu, najlepiej w teczce lub segregatorze, i pytaj okres gwarancji oraz jej warunki.

Mieszkania w renomowanej okolicy i wysokim standardzie

Szukasz własnego M w okolicy terenów zielonych? Postaw na nowe mieszkania na Strzeszynie, na osiedlu nowy Strzeszyn., które proponuje firma Area Development. Naszym klientom proponujemy 2-5-pokojowe mieszkania z funkcjami domu - do każdego przynależy ogródek, taras lub loggia, a także miejsca postojowe. Co więcej, zadbaliśmy o wysoki standard - w mieszkaniach montujemy ogrzewanie podłogowe na parterze, instalację do montażu systemu inteligentnego domu, okna balkonowe bezprogowe typu HS (podnoszono-przesuwne)., sterowane elektrycznie żaluzje zewnętrzne oraz markizę tarasową. Zapraszamy do kontaktu - część lokali jest już gotowa do odbioru, część będzie gotowa w czasie kilku miesięcy. Ponadto zaczęliśmy budowę II etapu inwestycji.

Wstecz