Zieleń na osiedlu przestała być już jedynie luksusowym elementem dekoracyjnym, a stała się nieodłącznym punktem projektowania miejskiej przestrzeni, stawiając potrzeby i oczekiwania mieszkańców na pierwszym miejscu. Coraz istotniejsze są dla nas kwestie zrównoważonego rozwoju, zdrowego stylu życia, czy ekologii i przy wyborze mieszkania nie kierujemy się już wyłącznie dobrym skomunikowaniem, czy dostępem do punktów usługowych. W odpowiedzi na zmieniające się realia, projektanci prześcigają się w oferowaniu nowych propozycji wykorzystania przestrzeni wspólnej, a roślinność na osiedlu zaczyna pełnić zupełnie nowe funkcje – mieszkania developerskie na nowo definiują pojęcie miejskiej dżungli

Co może nam dać wspólna przestrzeń?

Szybkie tempo życia, natłok obowiązków i rosnąca rola technologii w naszym życiu, sprawiają, że coraz bardziej potrzebujemy chwili wyciszenia na świeżym powietrzu. Spacer po parku na osiedlu, pozwala nam naładować baterie na kolejny dzień oraz pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Obecność takiej przestrzeni w naszej najbliższej okolicy jest niezwykle istotna, ponieważ przy napiętym harmonogramie, niezwykle trudno jest znaleźć czas na cotygodniowy wyjazd poza miasto. Poza miejscami do spacerowania, na zachodzie coraz częściej pojawiają się pełnoprawne ogrody osiedlowe, na których można uprawiać ogólnodostępne zioła, warzywa, czy owoce. Zielone przestrzenie wspólne na osiedlu inspirują również różne inicjatywy sąsiedzkie, wpływają na większą integrację mieszkańców i tworzenie się lokalnych społeczności. 

Idealny sposób na relaks poza domem

Zieleń na osiedlu i w naszej najbliższej okolicy, sprawia, że możemy mieć namiastkę spaceru po lesie na wyciągnięcie ręki. Ponadto dobrze zaprojektowany park osiedlowy bardzo często aktywizuje mieszkańców, dzięki czemu coraz częściej możemy spotkać się z oddolnymi inicjatywami wykorzystującymi taką przestrzeń – zajęcia z jogi na powietrzu, pikniki rodzinne, czy lokalne zawody sportowe to tylko niektóre z nich. Pośród zieleni, kwiatów i drzew dużo łatwiej nam się zrelaksować i odetchnąć, a estetycznie zaprojektowane tereny wspólne zwiększają nasze samopoczucie i redukują stres. Idealnym przykładem są tutaj mieszkania na Strzeszynie, które łączą w sobie zalety życia w mieście oraz bliskość z naturą. W okolicy znajdują się tereny rekreacyjne, stadnina koni, jezioro, place zabaw oraz lasy i parki, dające nieograniczone możliwości odpoczynku. Mieszkańcy mogą również korzystać ze swoich własnych, prywatnych ogródków – taką opcję oferują między innymi szeregowce Poznań-Strzeszyn

Pozytywny wpływ roślinności na nasze zdrowie

Roślinność na osiedlu ma również ogromny wpływ na nasze zdrowie. Do głównych zalet zieleni w najbliższej okolicy możemy zaliczyć:

1. Poprawioną jakość powietrza

Czyste powietrze to czyste płuca i ułatwiony transport tlenu do komórek naszego ciała. Ma to wpływ nie tylko na nasze samopoczucie i odporność, ale również na ciśnienie krwi, tętno, trawienie i koncentrację. Dobrze dotleniony organizm dużo lepiej funkcjonuje, ma więcej energii i rzadziej choruje.

2. Zredukowany poziom hałasu 

Hałas wspomaga uwalnianie w naszym organizmie adrenaliny – hormonu walki i ucieczki, który powoduje wzrost napięcia mięśniowego, stres i zmęczenie. Długotrwałe działanie dźwięków o dużym natężeniu zmniejsza naszą efektywność i utrudnia skupienie, dlatego ważne jest, aby jak najbardziej go ograniczać.

3. Działanie antystresowe

Nie bez powodu mówi się, że zieleń uspokaja. Już nawet 20 minut spędzone na świeżym powietrzu w otoczeniu roślinności, obniża poziom kortyzolu we krwi i sprawia, że łatwiej nam się zrelaksować i odpocząć. Taka naturalna terapia jest niezwykle istotna, szczególnie w przypadku osób, które na co dzień narażone są na działanie wielu czynników stresujących. 

Atrakcyjność miejsca zamieszkania

Obecność ogrodu, czy parku na osiedlu znacznie wpływa na atrakcyjność danego miejsca. Takie inwestycje przyciągają wielu chętnych, szczególnie młode rodziny i ludzi chcących pozostać w kontakcie z naturą, bez konieczności rezygnowania z zalet życia w mieście. Mieszkanie z ogródkiem w Poznaniu, Krakowie, czy Warszawie będzie się cieszyło dużo większym zainteresowaniem niż apartament w ścisłym centrum miasta. Dostęp do małego nawet kawałka zieleni, znacznie podnosi wartość nieruchomości i poprawia komfort mieszkania na niemal każdej płaszczyźnie. 


Wybierając swoje własne cztery ściany, warto zwrócić uwagę na dostęp do dobrze zaprojektowanej, zielonej przestrzeni wspólnej. Naprawdę trudno przecenić wpływ jaki roślinność ma na nasze zdrowie, samopoczucie i pogodę ducha. Jeśli planujesz mieszkać w Poznaniu, zwróć uwagę na ofertę mieszkań, jaką proponuje deweloper na Strzeszynie – jednej z najbardziej zielonych dzielnic miasta, obfitującej w tereny rekreacyjne i wypoczynkowe, a jednocześnie dobrze skomunikowanej i tętniącej życiem. 
 

Wstecz